|
|
Tecno Pova 4 ProTk 26,990 |
| Name | Tecno Pova 4 Pro |
| Brand | Tecno |
| Model | Pova 4 Pro, LG8n |
| Category | Smartphone |
| Price | 26990 |
| Extra Price | 8/256 GB = 26,990/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, October |
| Launch Date | Available. Released 2022, October |
| Body Dimensions | 164.8 x 77 x 9.2 mm (6.49 x 3.03 x 0.36 in) |
| Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED, 90Hz |
| Display Size | 6.66 inches, 105.3 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | HIOS |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | MediaTek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| Ai | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual LED Flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Charging | Flash Charge 45W |
| Body Color | Fluorite Blue, Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.