|
|
Tecno Camon 40 ProTk 31,900 |
| Name | Tecno Camon 40 Pro |
| Brand | Tecno |
| Model | Camon 40 Pro |
| Category | Smartphone |
| Price | 31900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, 2025, March 03 |
| Launch Date | Exp. Release 2025 |
| Body Dimensions | 164.4 x 74.3 x 7.3 mm (6.47 x 2.93 x 0.29 in) |
| Body Weight | 178 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Display Type | AMOLED, 120Hz |
| Display Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 393 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | HIOS 15 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 50 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps (HDR), 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Charging | 45W Wired, 50% in 23 min, 100% in 43 min |
| Body Color | Emerald Lake Green, Galaxy Black, Glacier White |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.