|
|
Tecno Camon 20 ProTk 24,990 |
| Name | Tecno Camon 20 Pro |
| Brand | Tecno |
| Model | Camon 20 Pro, CK7n |
| Category | Smartphone |
| Price | 24990 |
| Extra Price | 8/256 GB = 24,990/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, May |
| Launch Date | Available. Released 2023, May 09 |
| Body Dimensions | 163.4 x 76.7 x 8.2 mm (6.43 x 3.02 x 0.32 in) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED, 120Hz |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | HIOS 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 64 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| QVGA | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Quad-LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Body Color | Predawn Black, Serenity Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.