|
|
T-Mobile REVVL Tab 2Tk 27,900 |
| Name | T-Mobile REVVL Tab 2 |
| Brand | T-Mobile |
| Model | REVVL Tab 2 |
| Category | Tablet |
| Price | 27900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, June 18 |
| Launch Date | Available. Released 2025, June 26 |
| Body Dimensions | 240 x 156.5 x 8.4 mm (9.45 x 6.16 x 0.33 in) |
| Body Weight | 412.8 g |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 149 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Body Color | Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.