|
|
Symphony Z42 ProTk 11,999 |
| Name | Symphony Z42 Pro |
| Brand | Symphony |
| Model | Z42 Pro |
| Category | Smartphone |
| Price | 11999 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, July |
| Launch Date | Available. Released 2022, July |
| Body Dimensions | 164.75 x 76.3 x 8.9 mm |
| Body Weight | 202 g |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.52 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core, 2.0 GHz |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | MediaTek Helio G25 (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Triple: 52 MP |
| 2 MP | |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, FingerPrint Sensor, Magnetic Sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Stand by | 450h (Estimated-Depends on the Phone Settings) |
| Battery Talk time | 40h (Estimated-Depends on the Phone Settings) |
| Charging | Fast Charging 10W |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Black, Honey Dew Green, Lunar Gray |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.