|
|
Symphony Max 10Tk 6,999 |
| Name | Symphony Max 10 |
| Brand | Symphony |
| Model | Max 10 |
| Category | Smartphone |
| Price | 6999 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, March |
| Launch Date | Available. Released 2025, March |
| Body Dimensions | 164.3 x 75.83 x 8.79 mm |
| Body Weight | 193 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.56 inches |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 (Go Edition) |
| CPU | 1.6GHz Quad Core |
| GPU | GE8322 |
| Chipset | SC9863A1 |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 2 GB |
| Primary Camera | Dual: 5 MP |
| VGA | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Gravity Sensor, Proximity, Light Sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Stand by | 240h (Depending on Phone Settings) |
| Battery Talk time | 40h (Depending on Phone Settings) |
| Charging | 3 hours 15 minutes |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Mint Green, Silk Titanium, Light Blue, Fossil Gray |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.