|
|
Symphony Innova 30Tk 11,699 |
| Name | Symphony Innova 30 |
| Brand | Symphony |
| Model | Innova 30 |
| Category | Smartphone |
| Price | 11699 |
| Extra Price | 6/128 GB = 11,699/ 8/128 GB = 12,699/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, March |
| Launch Date | Available. Released 2024, March |
| Body Dimensions | 164.27 x 76. x 8.45mm |
| Body Weight | 193g |
| Build | Reusable Plastic (PMMA) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS |
| Display Size | 6.56 inches |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20.15:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-Core 2.0GHz |
| GPU | G57@750MHz |
| Chipset | UniSOC T616 |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 108 MP, (UHD) |
| 2 MP | |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Proximity, Light, Gravity Sensor & Compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Stand by | 200 Hour |
| Battery Talk time | 16 Hour |
| Charging | 18W wired |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Mirror White, Reflective Green and Space Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.