| Name | Sharp Aquos R9 Pro |
| Brand | Sharp |
| Model | Aquos R9 Pro, SH-54E |
| Category | Smartphone |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, October |
| Launch Date | Exp. Release 2025 |
| Body Dimensions | 162 x 78 x 9.3 mm (6.38 x 3.07 x 0.37 in) |
| Body Weight | 229 g |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM |
| Water Resistant | IP68 water/dust resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | PRO IGZO LTPO OLED, 1B colors, 240Hz, Dolby Vision, HDR |
| Display Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 |
| Display Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 513 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Memory Internal | 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 50.3 MP, (wide) |
| 50.3 MP, (telephoto) | |
| 50.3 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 50.3 MP |
| Camera Features | Leica lens, LED flash, HDR, panorama |
| Video | gyro-EIS, Dolby Vision HDR |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Wired |
| Body Color | Black |
| Other Features | Wireless |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.