|
|
Samsung Galaxy Z Fold5Tk 2,99,999 |
| Name | Samsung Galaxy Z Fold5 |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold5, SM-F946B, SM-F946B/DS, SM-F946U, SM-F946U1, SM-F946N, SM-F946W, SM-F9460 |
| Category | Foldable & Flip Phones |
| Price | 299999 |
| Extra Price | 12/256 = 299,999/ |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, July |
| Launch Date | Available. Released 2023, August |
| Body Dimensions | Unfolded: 154.9 x 129.9 x 6.1 mm | Folded: 154.9 x 67.1 x 13.4 mm |
| Body Weight | 253 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass V |
| Network Sim | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
| Display Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Display Size | 7.6 inches, 183.2 cm2 (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1812 x 2176 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 373 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | One UI 5.1.1 |
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 10 MP, (telephoto) | |
| 12 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 10 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Charging | 25W wired, 50% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Icy Blue, Phantom Black, Cream, Gray, Blue | |||||
| Other Features | * 15W wireless * 4.5W reverse wireless | |||||
| Pros |
| |||||
| Cons |
|
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.