|
|
Samsung Galaxy Z Flip7Tk 1,50,900 |
| Name | Samsung Galaxy Z Flip7 |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Flip7 |
| Category | Foldable & Flip Phones |
| Price | 150900 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, July 09 |
| Launch Date | Exp. Release 2025, July 25 |
| Body Dimensions | Unfolded: 166.7 x 75.2 x 6.5 mm | Folded: 85.5 x 75.2 x 13.7 mm |
| Body Weight | 188 g |
| Build | Plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Display Size | 6.9 inches, 111.2 cm2 (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 397 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 16 |
| User Interface (ui) | One UI 8 |
| CPU | 10-core (1x3.3GHz Cortex-X5 & 2x2.74GHz Cortex-A725 & 5x2.36GHz Cortex-A725 & 2x1.8GHz Cortex-A520) |
| GPU | Xclipse 950 |
| Chipset | Exynos 2500 (3 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 12 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 10 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/120/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Charging | 25W Wired, QC2.0, 50% in 30 min |
| Body Color | Blue Shadow, Jet Black, Coral Red, Mint |
| Other Features | * 15W wireless * 4.5W reverse wireless * Circle to Search * Armor aluminum frame * Cover display: Super AMOLED, 120Hz, 2600 nits (peak), 4.1 inches, 948 x 1048 pixels (Gorilla Glass Victus 2) |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.