|
|
Samsung Galaxy Z Flip6Tk 97,000 |
| Name | Samsung Galaxy Z Flip6 |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Flip6, SM-F741B, SM-F741B/DS, SM-F741U, SM-F741U1, SM-F741W, SM-F741N |
| Category | Foldable & Flip Phones |
| Price | 97000 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, July |
| Launch Date | Available. Released 2024, July |
| Body Dimensions | Unfolded: 165.1 x 71.9 x 6.9 mm | Folded: 85.1 x 71.9 x 14.9 mm |
| Body Weight | 187 g |
| Build | Plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Network Sim | Nano-SIM and multi eSIM |
| Water Resistant | IP48 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Display Size | 6.7 inches, 101.5 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 426 ppi |
| Display Screen Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | One UI 6.1 |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 12 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 10 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/120/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Charging | 25W wired, QC2.0, 50% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Yellow, Silver Shadow, Mint, Blue, Black, White, Peach |
| Other Features | 15W wireless 4.5W reverse wireless |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.