|
|
Samsung Galaxy Watch FETk 28,990 |
| Name | Samsung Galaxy Watch FE |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Watch FE, SM-R861 |
| Category | Smart Watch |
| Price | 28990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, June |
| Launch Date | Available. Released 2024, June |
| Body Dimensions | 40.4 x 39.3 x 9.8 mm (1.59 x 1.55 x 0.39 in) |
| Body Weight | 26.6 g |
| Build | Glass front (sapphire crystal), aluminum frame |
| Network Sim | eSIM |
| Water Resistant | 50m/5ATM water resistant (up to 10 min) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Display Size | 1.2 inches |
| Display Resolution | 396 x 396 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 330 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | Wear OS 4 |
| User Interface (ui) | One UI Watch 5 |
| CPU | Dual-core 1.18 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 |
| Chipset | Exynos W920 (5 nm) |
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 1.5GB RAM |
| Primary Camera | No |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, altimeter, compass, SpO2, temperature (skin) |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 247 mAh |
| Charging | Wireless (Qi) |
| Body Color | Black, Pink Gold, Silver |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.