|
|
Samsung Galaxy Tab A11Tk 18,900 |
| Name | Samsung Galaxy Tab A11 |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Tab A11, SM-X133, SM-X135 |
| Category | Tablet |
| Price | 18900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - cellular model only |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - cellular model only |
| Network 4G | LTE - cellular model only |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, September 12 |
| Launch Date | Available. Released 2025, September |
| Body Dimensions | 211 x 124.7 x 8 mm (8.31 x 4.91 x 0.31 in) |
| Body Weight | 335 g |
| Network Sim | Nano-SIM (cellular model only) |
| Display Type | TFT LCD, 90Hz |
| Display Size | 8.7 inches, 214.9 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 800 x 1340 pixels, 5:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 179 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | One UI 7 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB, 8 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Charging | 15W Wired |
| Body Color | Gray, Silver |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.