|
|
Samsung Galaxy S26 UltraTk 1,79,999 |
| Name | Samsung Galaxy S26 Ultra |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S26 Ultra |
| Category | Smartphone |
| Price | 179999 |
| Extra Price | 12/256 GB = 179,999 Tk 12/512 GB = 199,999 Tk |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2026, February 25 |
| Launch Date | Available. Released 2026, March 06 |
| Body Dimensions | 163.6 x 78.1 x 7.9 mm (6.44 x 3.07 x 0.31 in) |
| Body Weight | 214 g |
| Build | Glass front (Corning Gorilla Armor 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM |
| Water Resistant | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Display Size | 6.9 inches, 115.9 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 500 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Armor 2, Mohs level 6 |
| Operating System | Android, up to 7 major Android upgrades |
| OS Version | 16 |
| User Interface (ui) | One UI 8.5 |
| CPU | Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.X |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Quad: 200 MP, (wide) |
| 10 MP, (telephoto), 3x optical zoom | |
| 50 MP, (periscope telephoto), 5x optical zoom | |
| 50 MP, (ultrawide), Super Steady video | |
| Secondary Camera | 12 MP, (wide) |
| Camera Features | Laser AF, Best Face, Horizon Lock, LED flash, Auto-HDR, Panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 60W Wired, PD3.0, 75% in 30 min |
| Body Color | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Other Features | * DX anti-reflective coating * Privacy Display * Armor aluminum 2 frame * 25W wireless (Qi2.2) * 4.5W reverse wireless * Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) * Ultra Wideband (UWB) support |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.