|
|
Samsung Galaxy S25+Tk 1,43,900 |
| Name | Samsung Galaxy S25+ |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S25+, SM-S936B, SM-S936B/DS, SM-S936U, SM-S936U1, SM-S936W, SM-S936N, SM-S9360, SM-S936E, SM-S936E/DS |
| Category | Smartphone |
| Price | 143900 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (up to 7CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, January 22 |
| Launch Date | Available. Released 2025, February 03 |
| Body Dimensions | 158.4 x 75.8 x 7.3 mm (6.24 x 2.98 x 0.29 in) |
| Body Weight | 190 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM |
| Water Resistant | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Display Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~91.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 513 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | One UI 7 |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 10 MP, (telephoto), 3X Optical Zoom | |
| 12 MP, (ultrawide), Super Steady Video | |
| Secondary Camera | 12 MP |
| Camera Features | Best Face, LED Flash, Panorama, Auto-HDR |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 4900 mAh |
| Charging | 45W Wired, PD3.0, 65% in 30 min |
| Body Color | Icy Blue, Mint, Navy, Silver Shadow, Pink Gold, Coral Red, Blue Black |
| Other Features | 15W wireless (Qi2). 4.5W reverse wireless. Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support). Ultra Wideband (UWB) support. Circle to Search. |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.