|
|
Samsung Galaxy S25 EdgeTk 1,45,000 |
| Name | Samsung Galaxy S25 Edge |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S25 Edge, SM-S937U, SM-S937U1, SM-S937B, SM-S937B/DS, SM-S9370 |
| Category | Smartphone |
| Price | 145000 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, May 13 |
| Launch Date | Exp. Release 2025, May 29 |
| Body Dimensions | 158.2 x 75.6 x 5.8 mm (6.23 x 2.98 x 0.23 in) |
| Body Weight | 163 g |
| Build | Glass Front (Gorilla Glass Ceramic 2), Titanium Frame, Glass Back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Network Sim | eSIM |
| Water Resistant | IP68 Dust Tight and Water Resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Display Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~92.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 513 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | One UI 7 |
| CPU | 7-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 5x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-3-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 200 MP, (wide) |
| 12 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 12 MP |
| Camera Features | Best Face, LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@960fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3900 mAh |
| Charging | 25W Wired, PD, QC2.0, 55% in 30 min |
| Body Color | Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblack |
| Other Features | Samsung DeX |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.