|
|
Samsung Galaxy S23 FETk 1,09,999 |
| Name | Samsung Galaxy S23 FE |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S23 FE, SM-S711B, SM-S711B/DS, SM-S711U1, SM-S711U, SM-S711W, SM-S7110 |
| Category | Smartphone |
| Price | 109999 |
| Extra Price | 8/128 GB = 109,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, October |
| Launch Date | Available. Released 2023, October |
| Body Dimensions | 158 x 76.5 x 8.2 mm (6.22 x 3.01 x 0.32 in) |
| Body Weight | 209 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Display Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | One UI 5.1 |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) - International |
| GPU | Xclipse 920 - International |
| Chipset | Exynos 2200 (4 nm) - International |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (telephoto) | |
| 12 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 10 MP |
| Camera Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Charging | 25W wired, PD2.0, 50% in 30 min |
| Body Color | Mint, Cream, Graphite, Purple, Indigo, Tangerine | ||||
| Pros |
| ||||
| Cons |
|
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.