|
|
Samsung Galaxy Quantum 5Tk 60,500 |
| Name | Samsung Galaxy Quantum 5 |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Quantum 5 |
| Category | Smartphone |
| Price | 60500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, August |
| Launch Date | Available. Released 2024, September |
| Body Dimensions | 161.10 x 77.40 x 8.20 mm |
| Body Weight | 213 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP67 Dust/Water Resistant |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Gorilla Glass Victus |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | One UI 6 |
| Chipset | Exynos 1480 |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 12 MP | |
| 5 MP | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint sensor, Compass, Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast Charging |
| Body Color | Awesome Iceblue, Awesome Navy, Awesome Lilac |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.