|
|
Samsung Galaxy M15Tk 22,990 |
| Name | Samsung Galaxy M15 |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy M15, SM-M156B, SM-M156B/DS, SM-M156B/DSN |
| Category | Smartphone |
| Price | 22990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, March |
| Launch Date | Available. Released 2024, April |
| Body Dimensions | 160.1 x 76.8 x 9.3 mm (6.30 x 3.02 x 0.37 in) |
| Body Weight | 217 g |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits (HBM) |
| Display Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 396 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | One UI 6 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4 GB, 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 5 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 25W wired |
| Body Color | Light Blue, Dark Blue, Gray |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.