|
|
Samsung Galaxy F23 5GTk 33,999 |
| Name | Samsung Galaxy F23 5G |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy F23, SM-E236B, SM-E236B/DS |
| Category | Smartphone |
| Price | 33999 |
| Extra Price | 6/128 GB = 33,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, March |
| Launch Date | Available. Release 2022, March |
| Body Dimensions | 165.5 x 77 x 8.4 mm (6.52 x 3.03 x 0.33 in) |
| Body Weight | 198 g |
| Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | TFT LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 400 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | One UI 4.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570) |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast Charging 25W |
| Body Color | Aqua Blue, Forest Green | ||||
| Pros |
| ||||
| Cons |
|
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.