|
|
Samsung Galaxy F22Tk 24,999 |
| Name | Samsung Galaxy F22 |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy F22, SM-E225F, SM-E225F/DS |
| Category | Smartphone |
| Price | 24999 |
| Extra Price | 6/128 GB = 24,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM Only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, July |
| Launch Date | Available. Released 2021, July |
| Body Dimensions | 160 x 74 x 9.4 mm (6.30 x 2.91 x 0.37 in) |
| Body Weight | 203 g |
| Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | Super AMOLED, 90Hz, 600 nits (HDR) |
| Display Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 274 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| User Interface (ui) | One UI Core 3.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| Primary Camera | Quad: 48 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Charging | Fast Charging 15W |
| Body Color | Denim Black, Denim Blue | ||||
| Pros |
| ||||
| Cons |
|
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.