|
|
Samsung Galaxy A56Tk 49,999 |
| Name | Samsung Galaxy A56 |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A56 5G, SM-A566V, SM-A566B, SM-A566B/DS, SM-A566E, SM-A566E/DS, SM-A5660 |
| Category | Smartphone |
| Price | 49999 |
| Extra Price | 8/256 GB = 49,999 Tk 12/256 GB = 54,999 Tk |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, March 02 |
| Launch Date | Available. Released 2025, March 10 |
| Body Dimensions | 162.2 x 77.5 x 7.4 mm (6.39 x 3.05 x 0.29 in) |
| Body Weight | 198 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Display Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Display Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~87.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 385 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | One UI 7 |
| CPU | Octa-core (1x2.9 GHz & 3x2.6 GHz & 4x1.9 GHz) |
| GPU | Xclipse 540 |
| Chipset | Exynos 1580 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 12 MP, (ultrawide) | |
| 5 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 12 MP |
| Camera Features | Best Face, LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 45W Wired, 65% in 30 min, 100% in 68 min |
| Body Color | Pink, Olive, Graphite, Lightgray |
| Other Features | Virtual Proximity Sensing. Circle to Search. |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.