|
|
Samsung Galaxy A17Tk 31,000 |
| Name | Samsung Galaxy A17 |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A17 4G, SM-A175F, SM-A175F/DS, SM-A175M, SM-A175M/DS, SM-A175F/DSB |
| Category | Smartphone |
| Price | 31000 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, September 18 |
| Launch Date | Available. Released 2025, September 18 |
| Body Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm (6.47 x 3.07 x 0.30 in) |
| Body Weight | 190 g |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM |
| Water Resistant | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Type | Super AMOLED, 90Hz |
| Display Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 385 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 5 |
| Operating System | Android, up to 6 major Android upgrades |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | One UI 7 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 5 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes (Region Dependent) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 25W Wired |
| Body Color | Black, Gray, Light Blue |
| Other Features | Virtual proximity sensing |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.