|
|
Samsung Galaxy A15 5GTk 31,299 |
| Name | Samsung Galaxy A15 5G |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A15 5G, SM-A156B, SM-A156B/DS, SM-A156P, SM-A156P/DS, SM-A156U, SM-A156U1, SM-A156U1/DS, SM-A |
| Category | Smartphone |
| Price | 31299 |
| Extra Price | 6/128 GB = 31,299/ 8/128 GB = 33,999/ 8/256 GB = 38,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual sim model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, December |
| Launch Date | Available. Released 2023, December |
| Body Dimensions | 160.1 x 76.8 x 8.4 mm (6.30 x 3.02 x 0.33 in) |
| Body Weight | 200 g |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits (HBM) |
| Display Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 396 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | One UI 6 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4 GB, 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 5 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
| Body Color | Brave Black, Personality Yellow, Magical Blue, Optimistic Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.