|
|
Realme P3 Pro 5GTk 33,900 |
| Name | Realme P3 Pro 5G |
| Brand | Realme |
| Model | P3 Pro 5G |
| Category | Smartphone |
| Price | 33900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, February 18 |
| Launch Date | Exp. release 2025, February 25 |
| Body Dimensions | 163.5 x 77.3 x 8 mm or 8.3 mm |
| Body Weight | 190 g |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, plastic back or silicone polymer back (eco leather) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
| Display Size | 6.83 inches, 113.3 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1272 x 2800 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 450 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | Realme UI 6.0 |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) |
| Chipset | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 80W Wired, 50% in 24 min |
| Body Color | Nebula Glow, Saturn Brown, Galaxy Purple |
| Other Features | Bypass Charging |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.