|
|
Realme 16TTk 39,900 |
| Name | Realme 16T |
| Brand | Realme |
| Model | 16T 5G, RMX5268 |
| Category | Smartphone |
| Price | 39900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2026, May 22 |
| Launch Date | Exp. Release 2026, May 26 |
| Body Dimensions | 166.4 x 78.2 x 8.8 mm (6.55 x 3.08 x 0.35 in) |
| Body Weight | 224 g |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) |
| Display Type | AMOLED, 144Hz, 1200 nits (HBM) |
| Display Size | 6.81 inches, 113.4 cm2 (~87.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 254 ppi |
| Display Screen Protection | Panda-1681 Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 16 |
| User Interface (ui) | Realme UI 7.0 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| Auxiliary Lens | |
| Secondary Camera | 16 MP, (wide) |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Charging | 45W Wired, PPS, PD, QC |
| Body Color | Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green |
| Other Features | * 15W reverse wired * Bypass charging |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.