|
|
Realme 15Tk 44,999 |
| Name | Realme 15 |
| Brand | Realme |
| Model | Realme 15, RMX5106 |
| Category | Smartphone |
| Price | 44999 |
| Extra Price | 12/256 GB = 44,999 Tk |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, July 24 |
| Launch Date | Available. Released 2025, July 30 |
| Body Dimensions | 162.3 x 76.2 x 7.7 / 7.8 / 8.0 mm |
| Body Weight | 187 g |
| Build | Glass front, aluminum frame, fiberglass back or silicone polymer (eco leather) back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Display Type | OLED, 1B colors, 144Hz, 4608Hz PWM, HDR10+, 1800 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Display Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 453 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | Realme UI 6.0 |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300+ (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 50 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Charging | 80W wired, 50% in 25 min |
| Body Color | Flowing Silver, Silk Pink, Velvet Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.