|
|
Proton X10 ProTk 10,800 |
| Name | Proton X10 Pro |
| Brand | Proton |
| Model | X10 Pro |
| Category | Smartphone |
| Price | 10800 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, December |
| Launch Date | Available. Released 2024, December |
| Body Dimensions | 163.9 x 75.9 x 8.9 mm |
| Body Weight | - |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 267.49 ppi |
| Display Screen Protection | 2.5D Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 (Go Edition) |
| CPU | Octa-core (Cortex- A75) |
| GPU | Mali- G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc Tiger T606 SoC (12nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 4 GB + 4 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5050 mAh |
| Body Color | Ocean Cyan |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.