|
|
Oscal Marine 2Tk 28,900 |
| Name | Oscal Marine 2 |
| Brand | Oscal |
| Model | Marine 2 |
| Category | Smartphone |
| Price | 28900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, May |
| Launch Date | Available. Released 2025, May |
| Body Dimensions | 179.8 x 83.1 x 18.3 mm (7.08 x 3.27 x 0.72 in) |
| Body Weight | 395 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Display Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Display Screen Protection | Panda Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | DokeOS 4.1 |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T615 (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB, 8 GB |
| Primary Camera | 16 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 11000 mAh |
| Charging | 18W Wired |
| Body Color | Black, Orange |
| Other Features | 5W Reverse Wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.