|
|
Oppo Reno8 TTk 32,990 |
| Name | Oppo Reno8 T |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno8 T, CPH2481 |
| Category | Smartphone |
| Price | 32990 |
| Extra Price | 8/256 GB = 32,990/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, February |
| Launch Date | Available. Released 2023, February |
| Body Dimensions | 160.8 x 73.8 x 7.8 mm (6.33 x 2.91 x 0.31 in) |
| Body Weight | 180 g |
| Build | Glass Front (Gorilla Glass 5), Glass Back or Eco Leather Back, Plastic Frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 800 nits (peak) |
| Display Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | ColorOS 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 100 MP, (wide) |
| 2 MP, (microscope) | |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W Wired, PD, 54% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Black Starlight, Orange Sunset |
| Other Features | Reverse Wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.