|
|
Oppo Reno7 Pro 5GTk 41,300 |
| Name | Oppo Reno7 Pro 5G |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno7 Pro 5G, PFDM00, CPH2293 |
| Category | Smartphone |
| Price | 41300 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, November |
| Launch Date | Available. Released 2021, December |
| Body Dimensions | 158.2 x 73.2 x 7.5 mm (6.23 x 2.88 x 0.30 in) |
| Body Weight | 180 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Panda Glass) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED, 90Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 920 nits (peak) |
| Display Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| User Interface (ui) | ColorOS 12 |
| CPU | Octa-core 3.0 GHz |
| GPU | ARM G77 MC9 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1200 Max |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast Charging 65W, 100% in 31 min (advertised) |
| Body Color | Starlight Black, Startrails Blue, Gold, League of Legends |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.