|
|
Oppo Reno12 F 5GTk 34,990 |
| Name | Oppo Reno12 F 5G |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno12 F, CPH2637 |
| Category | Smartphone |
| Price | 34990 |
| Extra Price | 8/256 GB = 34,990/ 12/256 GB = 42,990/ 12/512 GB = 59,990/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, June |
| Launch Date | Available. Released 2024, July |
| Body Dimensions | 163.1 x 75.8 x 7.8 mm (6.42 x 2.98 x 0.31 in) |
| Body Weight | 187 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 dust/water resistant |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HMB), 2100 nits (peak) |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Display Screen Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | ColorOS 14 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 45W wired, PD2.0 |
| Body Color | Olive Green, Amber Orange |
| Other Features | Reverse wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.