|
|
Oppo K13 Turbo ProTk 36,900 |
| Name | Oppo K13 Turbo Pro |
| Brand | Oppo |
| Model | K13 Turbo Pro, PLE110 |
| Category | Smartphone |
| Price | 36900 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, July 21 |
| Launch Date | Exp. Release 2025, July 25 |
| Body Dimensions | 162.8 x 77.2 x 7.3 mm (6.41 x 3.04 x 0.29 in) |
| Body Weight | 208 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1600 nits (peak) |
| Display Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 453 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | ColorOS 15 |
| CPU | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Adreno 825 |
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Charging | 80W Wired, 13.5W PD, 44W UFCS, 33W PPS |
| Body Color | Black Warrior, Purple No. 1, Knight Silver |
| Other Features | Reverse wired Built-in cooling fan |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.