|
|
Oppo K12Tk 45,990 |
| Name | Oppo K12 |
| Brand | Oppo |
| Model | K12 |
| Category | Smartphone |
| Price | 45990 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, April |
| Launch Date | Available. Released 2024, April |
| Body Dimensions | 162.5 x 75.3 x 8.4 mm (6.40 x 2.96 x 0.33 in) |
| Body Weight | 186 g |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP54, dust and splash resistant |
| Display Type | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 900 nits (HBM), 1100 nits (peak) |
| Display Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 394 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | ColorOS 14 |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Memory Internal | 512 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
| Charging | 100W wired, 1-100% in 29 min (advertised) |
| Body Color | Celadon Marble, Dark Chrome |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.