|
|
Oppo Find X8 UltraTk 1,15,900 |
| Name | Oppo Find X8 Ultra |
| Brand | Oppo |
| Model | Find X8 Ultra, PKJ110, PKU110 |
| Category | Smartphone |
| Price | 115900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, April 10 |
| Launch Date | Available. Released 2025, April 16 |
| Body Dimensions | 163.1 x 76.8 x 8.8 mm (6.42 x 3.02 x 0.35 in) |
| Body Weight | 226 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 250 |
| Display Size | 6.82 inches, 113.0 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3168 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 510 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | ColorOS 15 |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1TB |
| Memory External | No |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Quad: 50 MP, (wide) |
| 50 MP, (periscope telephoto), 3X Optical Zoom | |
| 50 MP, (periscope telephoto), 6X Optical Zoom | |
| 50 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 6100 mAh |
| Charging | 100W Wired, 18W PD, 18W QC, 55W PPS |
| Body Color | Matte Black, Pure White, Shell Pink |
| Other Features | 50W wireless 10W reverse wireless Emergency SOS via satellite (messages and calls) - available in Oppo Find X8 Ultra Satellite version |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.