|
|
Oppo A77Tk 17,990 |
| Name | Oppo A77 |
| Brand | Oppo |
| Model | A77, CPH2339 |
| Category | Smartphone |
| Price | 17990 |
| Extra Price | 4/128 GB = 17,990/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, June |
| Launch Date | Available. Released Release 2022, June |
| Body Dimensions | 163.8 x 75.1 x 8 mm (6.45 x 2.96 x 0.31 in) |
| Body Weight | 190 g |
| Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP54, dust and splash resistant |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Display Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | ColorOS 12.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Dual: 48 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast Charging 33W, 53% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Ocean Blue, Midnight Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.