|
|
Oppo A3x 5GTk 16,990 |
| Name | Oppo A3x 5G |
| Brand | Oppo |
| Model | A3x 5G, CPH2681 |
| Category | Smartphone |
| Price | 16990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, August |
| Launch Date | Available. Released 2024, August |
| Body Dimensions | 165.7 x 76 x 7.7 mm (6.52 x 2.99 x 0.30 in) |
| Body Weight | 187 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP54, dust and splash resistant |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Display Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 264 ppi |
| Display Screen Protection | Panda glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | ColorOS 14 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Dual: 8 MP, (wide) |
| Auxiliary lens | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Charging | 45W wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Sparkle Black, Starlight White, Starry Purple |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.