|
|
OnePlus Nord CE 3 Lite 5GTk 35,990 |
| Name | OnePlus Nord CE 3 Lite 5G |
| Brand | OnePlus |
| Model | Nord CE 3 Lite, CPH2467, CPH2465 |
| Category | Smartphone |
| Price | 35990 |
| Extra Price | 8/128 GB = 35,990/ 8/256 GB = 37,990/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, April |
| Launch Date | Available. Released 2023, April |
| Body Dimensions | 165.5 x 76 x 8.3 mm (6.52 x 2.99 x 0.33 in) |
| Body Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.72 inches, 109.6 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 391 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | OxygenOS 13.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 108 MP, (wide) |
| 2 MP, (macro) | |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 67W wired, 80% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Pastel Lime, Chromatic Gray |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.