|
|
OnePlus Nord 3Tk 43,499 |
| Name | OnePlus Nord 3 |
| Brand | OnePlus |
| Model | Nord 3, CPH2491 |
| Category | Smartphone |
| Price | 43499 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, July |
| Launch Date | Available. Released 2023, July |
| Body Dimensions | 162 x 75.1 x 8.2 mm (6.38 x 2.96 x 0.32 in) |
| Body Weight | 193.5 g |
| Build | Glass front (Dragontrail Glass), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP54, dust and splash resistant |
| Display Type | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Display Size | 6.74 inches, 82.4 cm2 |
| Display Resolution | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 450 ppi |
| Display Screen Protection | Dragontrail Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | OxygenOS 13 |
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Chipset | Mediatek MT6983 Dimensity 9000 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 8 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 80W wired, 1-60% in 15 min, 1-100% in 32 min (advertised) |
| Body Color | Misty Green, Tempest Gray |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.