|
|
OnePlus Ace 3VTk 35,500 |
| Name | OnePlus Ace 3V |
| Brand | OnePlus |
| Model | Ace 3V |
| Category | Smartphone |
| Price | 35500 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, March |
| Launch Date | Available. Released 2024, March |
| Body Dimensions | 162.7 x 75.2 x 8.5 mm (6.41 x 2.96 x 0.33 in) |
| Body Weight | 200 g |
| Build | Glass front, glass back, plastic frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP65, waterproof and dustproof |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1100 nits (HBM), 2150 nits (peak) |
| Display Size | 6.74 inches, 109.2 cm2 |
| Display Resolution | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 451 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | ColorOS 14 |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-A715 & 4x2.6 GHz Cortex-A715 & 3x1.9 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 732 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 100W wired, 1-100% in 26 min (advertised) |
| Body Color | Purple, Gray |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.