|
|
OnePlus 11 5GTk 89,990 |
| Name | OnePlus 11 5G |
| Brand | OnePlus |
| Model | OnePlus 11 5G, PHB110, CPH2449, CPH2447, CPH2451 |
| Category | Smartphone |
| Price | 89990 |
| Extra Price | 16/256 GB = 89,990/ |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, January |
| Launch Date | Available. Released 2023, January |
| Body Dimensions | 163.1 x 74.1 x 8.5 mm (6.42 x 2.92 x 0.33 in) |
| Body Weight | 205 g |
| Build | Glass Front, Glass Back |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 |
| Display Type | LTPO3 AMOLED, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
| Display Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Display Resolution | 1440 x 3216 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 526 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | OxygenOS 14 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 32 MP, (telephoto), 2X Optical Zoom | |
| 48 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Hasselblad Color Calibration, Dual-LED dual-tone Flash, Panorama, HDR |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 100W Wired, PD, 1-50% in 10 min, 1-100% in 25 min (advertised) |
| Body Color | Titan Black, Eternal Green, Jupiter Rock |
| Other Features | 50W wireless Reverse wireless |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.