|
|
Nothing CMF Phone 1Tk 27,500 |
| Name | Nothing CMF Phone 1 |
| Brand | Nothing |
| Model | CMF Phone 1 |
| Category | Smartphone |
| Price | 27500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, July |
| Launch Date | Available. Released 2024, July |
| Body Dimensions | 164.0 x 77.0 x 8.2 |
| Body Weight | 197 g or 202 g |
| Build | Glass front, plastic back or silicone polymer back (eco leather) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | Dust and splash resistant |
| Display Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 2000 nits (peak) |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | Nothing OS 2.6 |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, BLE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Body Color | Black, Orange, Light Green |
| Other Features | 5W reverse wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.