|
|
Nokia G20Tk 13,499 |
| Name | Nokia G20 |
| Brand | Nokia |
| Model | G20, TA-1336, TA-1343, TA-1347, TA-1372, TA-1365 |
| Category | Smartphone |
| Price | 13499 |
| Extra Price | 4/64 GB = 13,499/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, April |
| Launch Date | Available. Released 2021, May |
| Body Dimensions | 164.9 x 76 x 9.2 mm (6.49 x 2.99 x 0.36 in) |
| Body Weight | 197 g |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | MediaTek Helio G35 (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Quad: 48 MP, (wide) |
| 5 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5050 mAh |
| Charging | Charging 10W |
| Body Color | Glacier, Night |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.