|
|
Nokia C2 2nd EditionTk 5,999 |
| Name | Nokia C2 2nd Edition |
| Brand | Nokia |
| Model | C2 2nd Edition, TA-1468, TA-1454 |
| Category | Smartphone |
| Price | 5999 |
| Extra Price | 2/32 GB = 5,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, February |
| Launch Date | Available. Release 2022, March |
| Body Dimensions | 154 x 75.9 x 10 mm (6.06 x 2.99 x 0.39 in) |
| Body Weight | 180 g |
| Build | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Display Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 188 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 (Go Edition) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 1 GB, 2 GB |
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2400 mAh |
| Body Color | Dark Blue, Warm Gray |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.