|
|
Nokia C12 ProTk 8,999 |
| Name | Nokia C12 Pro |
| Brand | Nokia |
| Model | C12 Pro |
| Category | Smartphone |
| Price | 8999 |
| Extra Price | 4/64 GB = 8,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, March |
| Launch Date | Available. Released 2023, March |
| Body Dimensions | 160.6 x 74.3 x 8.8 mm (6.32 x 2.93 x 0.35 in) |
| Build | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.3 inches, 95.8 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 278 ppi |
| Display Screen Protection | Scratch Resistant Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 (Go Edition) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Chipset | Unisoc SC9863A1 (28nm) |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSDHC |
| Ram | 2 GB, 3 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Body Color | Dark Cyan, Charcoal, Light Mint |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.