|
|
Nokia 6310 (2021)Tk 5,499 |
| Name | Nokia 6310 (2021) |
| Brand | Nokia |
| Model | Nokia 6310 (2021), TA-1400 |
| Category | Feature Phone |
| Price | 5499 |
| Network Type | GSM |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, July |
| Launch Date | Available. Released 2021, August |
| Body Dimensions | 135.5 x 56 x 14.1 mm, 44.8 cc (5.33 x 2.20 x 0.56 in) |
| Body Weight | 98 g |
| Network Sim | Dual SIM (Mini-SIM, Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | TFT |
| Display Size | 2.8 inches |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 143 ppi |
| Chipset | Unisoc 6531F |
| Memory Internal | 16 MB |
| Memory External | microSDHC |
| Ram | 8 MB |
| Primary Camera | VGA |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | No |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 1150 mAh |
| Body Color | Yellow, Black, Dark Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.