|
|
Nokia 3.4Tk 11,999 |
| Name | Nokia 3.4 |
| Brand | Nokia |
| Model | Nokia 3.4, TA-1288, TA-1285, TA-1283 |
| Category | Smartphone |
| Price | 11999 |
| Extra Price | 4/64 GB = 11,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual-SIM Model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2020, September |
| Launch Date | Available. Released 2020, October |
| Body Dimensions | 161 x 76 x 8.7 mm (6.34 x 2.99 x 0.34 in) |
| Body Weight | 180 g |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 3 GB, 4 GB |
| Primary Camera | Triple: 13 MP, (wide) |
| 5 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Charging | Charging 10W |
| Body Color | Fjord, Dusk, Charcoal |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.