|
|
Nokia 150 MusicTk 3,400 |
| Name | Nokia 150 Music |
| Brand | Nokia |
| Model | 150 Music |
| Category | Feature Phone |
| Price | 3400 |
| Network Type | GSM |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2025, March 02 |
| Launch Date | Exp. Release 2025, March |
| Body Dimensions | 130.5 x 52.9 x 14.8 mm (5.14 x 2.08 x 0.58 in) |
| Body Weight | 83.1 g |
| Network Sim | Dual SIM (Mini-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) - EU only |
| Display Type | TN TFT |
| Display Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 167 ppi |
| Chipset | Unisoc 6531F |
| Memory Internal | 8 MB |
| Memory External | microSDHC |
| Ram | 8 MB |
| Primary Camera | QVGA |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| USB | USB Type-C 1.1 |
| GPS | No |
| Messaging | SMS |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Body Color | Blue, Gray, Violet |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.