|
|
Nokia 150 (2023)Tk 4,200 |
| Name | Nokia 150 (2023) |
| Brand | Nokia |
| Model | 150 (2023) |
| Category | Feature Phone |
| Price | 4200 |
| Extra Price | 4,200 |
| Network Type | GSM |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2023, August |
| Launch Date | Available. Released 2023, September |
| Body Dimensions | 131 x 50.6 x 15.2 mm (5.16 x 1.99 x 0.60 in) |
| Body Weight | 106.3 g |
| Network Sim | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | TFT LCD, 65K colors |
| Display Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 167 ppi |
| Memory Internal | 4 MB |
| Memory External | microSDHC |
| Primary Camera | VGA |
| Camera Features | LED flash |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
| Bluetooth | No |
| USB | microUSB 1.1 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | No |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 1450 mAh |
| Body Color | Black, Cyan, Red |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.