|
|
Nokia 1.4Tk 8,799 |
| Name | Nokia 1.4 |
| Brand | Nokia |
| Model | 1.4, TA-1322 |
| Category | Smartphone |
| Price | 8799 |
| Extra Price | 3/64 GB = 8,799/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, February |
| Launch Date | Available. Released 2021, February |
| Body Dimensions | 166.4 x 76.7 x 8.7 mm (6.55 x 3.02 x 0.34 in) |
| Body Weight | 178 g |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.51 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) (Go Edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Chipset | Qualcomm QM215 Snapdragon 215 (28 nm) |
| Memory Internal | 16 GB, 32 GB, 64 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 1 GB, 2 GB, 3 GB |
| Primary Camera | 8 MP, (wide), AF |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Body Color | Fjord, Charcoal, Dusk |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.